Nallıhan Halkevi

                      Halkevi                Fot. Mesut Şener

Nallıhan'daki tarihi yapılardan biri olan Halkevi'nin yapımıyla ilgili A.Nusret Mutlu'nun Nallıhan'ın Sesi gazetesine yazdığı yazıdan bir bölüm:

"HALKEVİ

1940’lı yılların başında aynı yerde bir kat üzerine inşa edilen HALKODASI binası vardı. O tarihlerde ilçenin sosyal, kültürel, sportif ve müzik çalışmalarına o günkü gençler bu binada yerine getiriyorlardı.

1943 yılında ilçenin ileri gelenleri toplanarak, halkodası binasının yıkılarak yerine, her ihtiyacı karşılayacak büyük bir halk evi binası yapılmasına karar verildiler. Bu karar halkımız tarafından olumlu karşılanarak inşasına hemen başlandı. Hali vakti yerinde olanlar para vererek, yerinde olmayanlar imece usulü ile bedenen çalışarak 18 ay gibi kısa sürede bu binayı bitirmişlerdir.”(1)

Yapı 1950 yılına dek Halkevi olarak kullanılır. 1950 yılında Halkevlerinin kapatılmasıyla 1952'de ilçede açılan ortaokula verilir. Halkevinin yanındaki ek yapı 1951 yılında iki katlı sekiz derslikli olarak inşa edilerek ortaokulun açılışına yetiştirilmiştir. 1972’den itibaren lise olarak kullanılmaya başlanmasıyla 1951'de yapılan ek yapıya altı derslik daha ilave edilir. Halkevi olarak yapılan bina ve ekleri lisenin taşınmasıyla uzun süre işlevsiz kaldıktan sonra; 2008 yılında yapılan restorasyon sonucu adı değiştirilerek “Nallıhan Belediyesi Ayhan Sümer Kültür Merkezi” olarak hizmete açılmıştır. Kültür merkezi olarak açılışından önce kimi kişilerin Halkevi sözcüğünü kullanmayıp Taş Bina dedikleri de olmuştur.

(1) A.Nusret Mutlu’nun 24 Mart 2009 tarihli Nallıhan’ın Sesi gazetesine yazdığı

     “Bir Eksikliğimizi Tamamlayalım” başlıklı yazısı.